Szeroka 125/126

Szeroka 125/126

Adres

Gdańsk, ul. Szeroka 125/126

Opis

Grupa trzech kamienic w tym jednej narożnej na zbiegu ulic Szerokiej i Pańskiej. Fasady zrekonstruowane w bardzo uproszczonej formie posiadające bardzo skromny detal. Zlokalizowane jednak przy najbardziej ruchliwym skrzyżowaniu na terenie Głównego Miasta, które dla wielu odwiedzających jest pierwszym kontaktem z historyczną częścią Gdańska. W tym miejscu funkcjonuje wiele lokali usługowych i sklepów i to właśnie kwestia uporządkowania estetyki związanej z szyldami była dla autorów projektu głównym wyzwaniem. 

Dwie fasady posiadające najprostszą formę zostały odrestaurowane i zyskały odświeżoną kolorystykę. Szczególne działania artystyczne skupiły się na kamienicy narożnej, posiadającej nieco bogatszy delta i będącej nieco wyższą przez co stanowiącej kompozycyjną dominantę tego skrzyżowania.

Artysta Jan Kołodziej wykonał na fragmencie pustej pozbawionej okien ściany sgraffito przedstawiające przedwojenny plan Gdańska obrazujący niegdysiejszy stopień wypełnienia tkanki miejskiej zabudową. Kontrastuje to z wielkimi obszernymi podwórzami, oraz niekompletną zabudową parceli, które dominują obecnie na Głównym Mieście. 

Z kolei artysta Sebastian Bożek wraz z konserwator Barbarą Brzuskiewicz skupili się nad nową formą szyldów lokali znajdujących się w parterze i podziemiach kamienicy. Dzięki wpasowaniu liternictwa w obręb fryzu nad parterem i ujednoliceniu kolorystyki obiekt zyskał charakter reprezentacyjnej kamienicy korespondującej z handlowym charakterem przedwojennego miasta.    

Artyści

Lokalizacja

Zobacz na mapie

Galeria