Mariusz Waras

Mariusz Waras "M-city"

Artysta street-artowy, grafik, projektant, znany głównie z projektu m-city, tj. murali realizowanych na ścianach budynków w przestrzeniach miejskich. Urodził się w 1978 roku w Gdyni.

Mariusz Waras jest także archiwistą (kolekcjonerem) polskiej sztuki ulicy. W Gdyni prowadzi galerię billboardową "238x504". Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie pracuje jako asystent prof. Jerzego Ostrogórskiego w pracowni malarstwa. W 2005 roku znalazł się w finale siódmej edycji malarskiego Konkursu im. Eugeniusza Gepperta, organizowanego we Wrocławiu.

Waras należy z pewnością do światowej czołówki street-artu. Realizując projekt m-city stworzył kilkaset murali, zazwyczaj na zewnętrznych ścianach budynków w miastach na całym świecie -od Gdańska, przez Berlin, po Dżakartę. Rzadziej tworzy je we wnętrzach galeryjnych - na wystawach zbiorowych (np. "W Polsce, czyli gdzie?", Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2006; "The Power of Fantasy", BOZAR, Bruksela 2011) i indywidualnych (Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk 2006; Gdańska Galeria Miejska, 2010).

Głównym motywem jego twórczości jest pejzaż miejski

Realizacje